Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2018. December 08. 14:14, szombat | Külföld
Forrás: Pogár Demeter, az MTI tudósítója jelenti:

Görögország részese lehet a déli irányú európai gázszállításoknak

Görögország részese lehet a déli irányú európai gázszállításoknak

Oroszország kész mérlegelni annak lehetőségét, hogy görög vállalatok részesei legyenek az orosz gáz Európába szállításának a déli útvonalon

- jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az Alekszisz Ciprasz görög kormányfővel folytatott pénteki moszkvai tárgyalásait követő közös sajtóértekezleten.

Putyin nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Dél-Európát Görögországon keresztül csatlakoztassák a Török Áramlat gázvezetékhez. Mint mondta, Moszkva erről mind Athénnel, mind Ankarával egyeztet. Emlékeztetett rá, hogy gyakorlatilag már megépült a Görögországból Oroszországba vezető csővezeték, de gáz azon egyelőre nem halad át.

Ciprasz szerint műszakilag megoldható, hogy az eredetileg azerbajdzsáni gáz szállítására tervezett Transz-Adriai Csővezeték (TAP) orosz gázt is fogadjon, ami szerinte az európai gazdaság hasznára válhat. A görög miniszterelnök kifogásolta, hogy az Európai Unió "kettős mércét" alkalmaz a Török Áramlat Görögország és Olaszország irányába történő meghosszabbításával kapcsolatban, egyfelől ösztönözve, másfelől pedig akadályozva azt. Felajánlotta, hogy hazája hídszerepet töltsön be az EU és Moszkva között.

Putyin kifejezte reményét, hogy a két ország "lapozni tud" a hagyományosan jó kétoldalú viszonyt júliusban megbolygató incidens után, amely során Athén - a görög-macedón viszonyba és a görög belügyekbe való beavatkozás címén - két orosz diplomatát kiutasított, két másik beutazását pedig megakadályozta. A vád szerint Moszkva a volt jugoszláv köztársaság NATO-belépését igyekezett akadályozni görögországi tiltakozó megmozdulások támogatása révén.

A témakörben egyébként Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Efimerida ton Szintakton című görög napilapban megjelent interjújában ismét Oroszország aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a NATO és az EU fokozza a balkáni régió "birtokba vételét" célzó erőfeszítéseit. Ez az orosz diplomácia vezetője szerint újabb választóvonalak megjelenéséhez és Európa destabilizálódásához vezet, mert a régió államait hamis válaszút elé állítják: vagy Moszkvával, vagy Washingtonnal és Brüsszellel kel tartaniuk.



Az orosz elnök a sajtótájékoztatón hangsúlyozta az orosz-görög gazdasági, mindenekelőtt az energetikai kapcsolatok fontosságát, a görög kormányfő pedig szintén arról beszélt, hogy nyáron kirobbant konfliktust követően előre kell tekinteni. (A Görögországban felhasznált gáznak egyébként több mint a fele, az olajnak pedig mintegy 10 százaléka orosz importból származik.)

Moszkvai látogatását megelőzően Ciprasz a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva kifejezte reményét, hogy Oroszország stratégiai beruházásokat hajt majd végre a görög infrastruktúrába, feldolgozóiparba, mezőgazdaságba és élelmiszeriparba, valamint az energiaszektorba. A közös sajtótájékoztatón Putyin kijelentette, hogy a görög gazdaság megerősödésével párhuzamosan az orosz befektetési tevékenység is erősödni fog.

Ciprasz megköszönte, hogy Putyintól teljes körű tájékoztatást kapott a Kercsi-szoros közelében november 25-én lezajlott orosz-ukrán tengeri incidensről, rámutatva, hogy az ügy Görögország számára nagy jelentőséggel bír, mert az Azovi-tenger partján fekvő ukrajnai Mariupol városban 130 ezer görög származású lakos él. A görög kormányfő mindemellett aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Oroszország Sz-400-as légvédelmi rendszereket ad el Törökországnak.

A két vezető megvitatta az EU és Oroszország viszonyát, valamint a ciprusi rendezés kérdéseit is.

A sajtótájékoztatón egyébként ismét szóba került a görög kormányfőnek az szokása, hogy nem köt nyakkendőt. Ciprasz korábban megfogadta, hogy addig nem visel nyakkendőt, amíg hazájának gazdasági helyzete jobbra nem fordul, a nyakbavalót a görög nép nyakába vetett hurokhoz hasonlítva. Moszkvában pénteken megjegyezte ugyanakkor, hogy ha az orosz elnök ajándékozná meg egy nyakkendővel, akkor azt lehet, hogy a következő találkozójukra fel is venné.

"Megegyeztünk!" - válaszolta Putyin.

Ciprasz moszkvai vizitje kapcsán a két fél négy kormányközi megállapodás született, a szervezett bűnözés elleni fellépés, a sport, a közlekedési infrastruktúra fejlesztése és a vámügy területén való együttműködésről.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld

Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen

Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.

2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld

Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel

Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.

2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld

Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi

Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –